Twoja szansa na mieszkanie,
Bliżej niż myślisz
ZALECENIA DLA MIESZKAŃCÓW DOT. WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ LOKALI.
I. Czym jest wentylacja?
Najprościej mówiąc, wentylacja to zorganizowany proces wymiany powietrza zanieczyszczonego na świeże. Powietrze dostaje się do pomieszczenia przez przegrodę zewnętrzną (ściana, okno), nasyca się zanieczyszczeniami i przepływa do pomieszczeń, w których znajdują się kratki wentylacyjne (łazienka, kuchnia, WC), a stamtąd kanałami wentylacyjnymi odprowadzane na zewnątrz. Zadaniem wentylacji jest także zmniejszenie zawartości pary wodnej w powietrzu wewnętrznym. Źródłem pary wodnej w budynkach mieszkalnych są ludzie (oddychanie, wydzielanie przez skórę) oraz także czynności domowe takie jak pranie, gotowanie, kąpiel, czy zmywanie. W przypadku niedostatecznej wentylacji może wystąpić kondensacja pary wodnej na „zimnych” powierzchniach ścian zewnętrznych. Zjawiska te występują szczególnie w mieszkaniach gdzie ze względów oszczędnościowych ich użytkownicy utrzymują obniżoną temperaturach.
II. Jakie są przyczyny niewłaściwej wentylacji?
Podstawowym warunkiem umożliwiającym działanie wentylacji grawitacyjnej, jest przede wszystkim zapewnienie dopływu powietrza zewnętrznego do mieszkań. W większości budynków wznoszonych przed 1990 r. nie było problemu z doprowadzeniem powietrza zewnętrznego do mieszkań. Stosowane w tamtych latach okna nie odznaczały się dużą szczelnością. Najczęściej występowały skargi lokatorów na zbyt duże szczeliny w oknach, co powodowało nadmierne wyziębienie mieszkań. Sytuacja zmieniła się po roku 1990, kiedy to zaczęto stosować okna PCV. Okna te charakteryzują się bardzo dużą szczelnością i niewłaściwa ich eksploatacja jest najczęstszą przyczyną braku właściwej wentylacji.
Często spotykane zakłócenia w działaniu wentylacji to niewłaściwe użytkowanie mieszkań. Zaliczyć do nich można:
– samowolne dokonywanie przeróbek kanałów wentylacyjnych;
– montaż wyciągów kuchennych;
– montaż wentylatorów łazienkowych;
III. Jak poznać, że w naszym mieszkaniu nie ma prawidłowej wentylacji?
Wychodząc z zewnątrz do mieszkania źle wietrzonego od razu czujemy zaduch oraz nadmierną wilgotność. Jest to pewny sygnał, że wentylacja w tym mieszkaniu jest nieprawidłowa. Jej działanie można sprawdzić dwoma prostymi sposobami:
Pierwszy sposób: polega na przyłożeniu do kratki wentylacyjnej kartki papieru – jeśli kartka jest zasysana do otworu to oznacza, że wentylacja w tym mieszkaniu działa. Jeśli jest odwrotnie tzn. kartka jest wypierana to może to oznaczać brak ciągu kominowego, lub ciąg wsteczny.
Drugi sposób: to przyłożenie do kratki zapalonej świeczki. Jeśli gaśnie to wentylacja jest nieprawidłowa.
IV Wskazówki dobrego użytkowania mieszkania:
1. Stały dopływ świeżego powietrza poprzez:
– wietrzenie mieszkania;
– korzystanie z funkcji rozszczelnienia okien;
– montaż nawiewników okiennych;
– nie zasłanianie kratek wentylacyjnych oraz otworów w drzwiach łazienkowych;
2. Drzwi łazienkowe winny otwierać się na zewnątrz, a w dolnej ich części winny znajdować się otwory lub kratka wentylacyjna, a łączna powierzchnią otworów nie może być mniejsza niż 220cm2.
3. Podczas remontów/malowania lokali stosowania materiałów/farb o właściwościach paroprzepuszczalnych „oddychających”.
Zastosowane w instalacji centralnego ogrzewania zestawy obejmujące głowice termostatyczne wraz z grzejnikowym zaworem termostatycznym pozwalają na:
• znaczne (do 25%) obniżenie kosztów ogrzewania,
• zwiększenie tzw. komfortu cieplnego,
• uniknięcie przegrzewania pomieszczeń,
• utrzymywanie stałej zadanej temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu niezależnie od zmian temperatury na zewnątrz budynku,
• wykorzystanie „darmowego” ciepła oddawanego przez oświetlenie, urządzenia elektryczne, promieniowanie słoneczne i ludzi znajdujących się w pomieszczeniach.
Poszczególnym nastawom głowicy termostatycznej odpowiadają następujące orientacyjne temperatury w pomieszczeniu:
Obracając pokrętło głowicy ustawiamy punkt na skali, odpowiadający żądanej temperaturze, na wprost wskaźnika. Po około 1 godz. Sprawdzamy temperaturę w reprezentatywnym (środkowym) miejscu pomieszczenia posługując się termometrem pokojowym. Jeżeli temperatura różni się nieco od nastawionej na zadajniku, należy odpowiednio skorygować nastawę (tj. stopniowo zwiększyć lub zmniejszyć nastawę i skontrolować temperaturę w pomieszczeniu).
Uwaga: Mając dobraną nastawę należy tzw. pamiętnik przesunąć tak, aby znacznik pamiętnika znajdował się naprzeciwko wybranej nastawy. Pamiętnik umożliwia szybkie precyzyjne ponowne nastawienie zadanej temperatury w pomieszczeniu po wcześniejszym przestawieniu nastawy głowicy na inną temperaturę.
Należy pamiętać, że:
Obracanie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara zwiększa temperaturę pomieszczenia.
Obracanie w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara zmniejsza wartość temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu.
Zabezpieczenie przed zamarznięciem ( max. w prawo ) – jeżeli Państwo zamierzacie opuścić zimą mieszkanie na dłuższy czas, to należy głowicę termostatyczną obrócić do położenia zabezpieczającego przed zamarznięciem – oznaczenie ã. Nastawa gwarantuje, że przy działającym systemie ogrzewania temperatura pomieszczenia nie spadnie poniżej 5 oC a tym samym instalacja zabezpieczona będzie przed zamarznięciem. Zaleca się stosowanie tej nastawy również w przypadku nie korzystania z pomieszczenia.
Prawidłowe wietrzenie
Termostat reaguje szybko na dopływające zimne powietrze. Zalecane jest wietrzenie krótkie i intensywne. Jeżeli istnieje potrzeba dłuższego wietrzenia, należy przekręcić pokrętło głowicy termostatycznej w prawo do oporu. Po wietrzeniu nastawią Państwo z łatwością wcześniej wybraną temperaturę dzięki ustawionemu tzw. „pamiętnikowi”.
Stosowanie się do powyższych zaleceń będzie miało znaczący wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń w budynku, bez wpływu na obniżenie jakości ich ogrzewania.
Należy pamiętać, że:
• Nie należy narażać głowicy zaworu na działanie promieni słonecznych lub innych źródeł ciepła.
• Nie należy zakrywać głowicy przez zasłony, zabudowy, meble, itp., gdyż wówczas tworzy się strefa spiętrzenia ciepła od grzejnika, w której termostat nie może wyczuwać reprezentatywnej temperatury pomieszczenia, a tym samym nie jest w stanie dokonywać prawidłowej regulacji ( temperatura wewnątrz pomieszczenia będzie znacznie niższa od temperatury nastawionej na regulatorze ).
• Po zakończeniu sezonu grzewczego głowice termostatyczne należy przekręcić do końca w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (nastawa „5”), aby (w związku z wysokimi temperaturami) uniknąć długotrwałego nacisku na trzpień, co może być przyczyną osadzania się zanieczyszczeń w gnieździe zaworu i w konsekwencji zapieczenia zaworu.
Należy widzieć, że:
• W przypadku wzrostu temperatury w pomieszczeniu, powyżej ustawionej uprzednio na głowicy termostatycznej zaworu, nastąpi częściowe lub całkowite zamknięcie przepływu czynnika grzewczego przez grzejnik, objawiające się spadkiem jego temperatury – od dołu do góry grzejnika.
• Przy dłuższych okresach wzrostu temperatury pomieszczeń powyżej wybranej, może nastąpić okresowe ostygnięcie całego grzejnika.
• Ponowny spadek temperatury w pomieszczeniu poniżej wybranej na zaworze, spowoduje automatyczne uruchomienie grzejnika.
Ponadto należy widzieć, że:
• Objawem zapowietrzenia grzejnika jest stygnięcie całych elementów grzejnych grzejnika, począwszy od najdalej usytuowanych od zaworu grzejnikowego – tzw. „tył grzejnika”.
Kilka praktycznych porad w zakresie racjonalnego gospodarowania energią cieplną przez użytkowników lokali mieszkalnych oraz usługowych i zachowania
w pomieszczeniach właściwej jakości powietrza:
⦁ Wietrzenie: szybka wymiana powietrza czyli wietrzenie krótkie,
a intensywne przy zakręconych wcześniej zaworach grzejnikowych. Pomieszczenie nie utraci zbyt dużo ciepła, a zyska lepszą jakość powietrza. Lepiej wietrzyć mieszkanie dwa razy dziennie przez 5 minut zamiast raz dziennie przez 10 minut. Zamknięcie zaworów termostatycznych w czasie wietrzenia uniemożliwi automatyczne otwarcie się głowicy z powodu ochłodzenia. Pomocnym rozwiązaniem dla zachowaniu w pomieszczeniu właściwej wentylacji bez konieczności otwierania okna, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje duży chłód, są rozszczelnienia okien
i nawiewniki powietrza. Nawiewniki okienne umożliwiają wymianę powietrza
i regulację jego wilgotności przy zamkniętych skrzydłach okiennych.
⦁ Temperatura pomieszczenia: Za optymalną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach uważa się: w pokojach mieszkalnych 20 – 21o C, w kuchni i sypialni 18o C, w łazience 24o C, na klatce schodowej 8o C Jeżeli obniży się temperaturę tylko o 1oC można zaoszczędzić około 6% energii grzewczej.
⦁ Wychłodzenie pomieszczenia: Nie należy wychładzać użytkowanego lokalu mieszkalnego poniżej 18oC, gdyż ponowne ogrzanie do temperatury pokojowej będzie wymagać podania w dłuższym czasie więcej energii cieplnej. Pomieszczenia, które są bardzo rzadko używane, też powinny być
w okresie zimy ogrzewane. Dla tych pomieszczeń należy zapewnić temperaturę 10-14oC, w przeciwnym wypadku wychłodzone ściany tych pomieszczeń w znacznym stopniu będą pobierać energię cieplną
z sąsiednich pomieszczeń, nawet przy zamkniętych drzwiach.
⦁ Sprawność cieplna grzejnika: Aby grzejnik zapewnił moc optymalną, potrzebna jest prawidłowa cyrkulacja powietrza. Grzejnik nie powinien być zabudowany, zasłonięty zasłonami lub meblami lub zbyt długo suszonym mokrym praniem, ponieważ ciepło zostaje zatrzymane przez te przeszkody.
⦁ Straty ciepła przez okna: Okno jest miejscem w ścianie najbardziej narażonym na straty ciepła, dlatego należy odpowiednio je uszczelnić
na okres zimy w sposób umożliwiający wietrzenie pomieszczenia
lub zastosować nawiewniki powietrza, w celu zapewnienia właściwej wymiany powietrza. Po zapadnięciu zmroku straty ciepła ograniczą opuszczone żaluzje lub zasłonięte zasłony, przy odsłoniętym grzejniku.
⦁ Temperatura w nocy: Zakręcając zawory termostatyczne na minimum
w nocy w pomieszczeniach (zwłaszcza w lokalach usługowych), w których się nie przebywa, można uzyskać oszczędność o około 25% zużycia ciepła.
⦁ Zawory termostatyczne: Zawory termostatyczne powinny być nastawione na żądaną temperaturę. Jeżeli w pomieszczeniu jest niższa temperatura, wówczas zawór otwiera się. W przypadku osiągnięcia żądanej temperatury zawór się zamyka. Przy otwartych zaworach termostatycznych
i jednoczesnym uchyleniu na długo okna, zimne powietrze zewnętrzne dostaje się do pomieszczenia i opływa zawór termostatyczny. Zawór próbuje utrzymać nastawioną temperaturę w pomieszczeniu i otwiera się.
Dlatego zalecane jest przed wietrzeniem zamknięcie zaworów na minimum w zakresie racjonalnego korzystania z energii cieplnej w sezonie grzewczym.
Zachęcamy Wszystkich Państwa do stosowania powyższych zaleceń
Wymierną korzyścią będzie obniżenie zużycia energii zakupowanej od KSM dla potrzeb grzewczych budynku, a tym samym zmniejszenie kosztów ogrzewania co przełoży się w bezpośredni sposób na koszty rozliczenia ciepła w Państwa lokalach.
§ 1. Mieszkańcy budynku obowiązani są do przestrzegania przepisów prawa, przepisów sanitarnych, budowlanych, przeciwpożarowych, jak również przepisów dotyczących używania instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej oraz przepisów niniejszego regulaminu.
§ 2. Mieszkańcy obowiązani są w ogólnie pojętym interesie wspólnym zgłaszać zarządcy budynku przypadki uszkodzeń części wspólnej nieruchomości, naruszania przepisów prawa lub wszelkich nieprawidłowości przez innych najemców.
§ 3. Koszty szkód wyrządzone w części wspólnej nieruchomości, na terenie bezpośrednio przyległym oraz urządzeniach technicznych budynku – wynikłe z winy mieszkańca lub osób wspólnie z nim zamieszkujących obciążają tego mieszkańca.
§ 4. Za szkody wyrządzone przez dzieci konsekwencje ponoszą rodzice.
PRZEPISY PORZĄDKOWE
§ 5. Osoby przebywające na terenie nieruchomości zobowiązane są do zachowania ciszy w godzinach nocnych od 2200– 600.
§ 6. Mieszkańcy zobowiązani są do utrzymania ładu i porządku na klatkach schodowych oraz innych częściach wspólnych budynku.
§ 7. Nieczystości pochodzące z gospodarstw domowych należy wrzucać do zbiorników do tego celu przeznaczonych w taki sposób, aby nie zanieczyszczać otoczenia zbiorników, części wspólnej nieruchomości oraz posesji.
§ 8. Niedopuszczalne jest wykonywanie przez mieszkańców czynności mogących spowodować zniszczenie części wspólnej nieruchomości jak i terenu przyległego (remonty pojazdów mechanicznych, wyrzucanie przedmiotów przez okno, wysypywanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych).
§ 9. Zabrania się przechowywania w pomieszczeniach piwnicznych i innych substancji łatwopalnych, żrących, wybuchowych i niebezpiecznych.
§ 10. Dozwolone jest posiadanie zwierząt domowych, o ile ilość tych zwierząt nie wskazuje na prowadzenie hodowli.
§ 11. Posiadanie zwierząt domowych nie może powodować zagrożenia zdrowia ani życia mieszkańców ani zakłócać spokoju i porządku.
§ 12. Poza terenem lokalu psy i inne zwierzęta kąsające winny być wyprowadzane na smyczy i w kagańcu.
§ 13. Zabrania się wystawiania i przechowywania w części wspólnej nieruchomości (klatki schodowe, podwórze, piwnice, parapety okien) jakichkolwiek przedmiotów w tym pokarmu dla zwierząt i ptaków.
§ 14. Parkowania pojazdów mechanicznych dozwolone jest tylko w miejscach do tego celu przeznaczonych.
§ 15. Zabronione jest wykonywanie napraw pojazdów mechanicznych na terenie posesji. Dopuszczalne jest jedynie dokonywanie drobnych napraw polegających na wymianie żarówki, wycieraczki, koła itp.
Kto nie przestrzega regulaminu porządku domowego podlega sankcjom przewidzianym w art.16 ust. 1 Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (w odniesieniu do właścicieli) oraz w art. 11 ust. 2 pkt 1 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego (w odniesieniu do lokatora).