search

TBS Krasnystaw

Mieszkańcom służymy od lat...

Wróc

Segregacja tekstyliów – nowa Dyrektywa Unijna

Szanowni Mieszkańcy

Z początkiem nowego 2025 roku weszła w życie ważna zmiana w gospodarowaniu odpadami. Zgodnie z unijną dyrektywą, tekstylia i używaną odzież należy segregować, zakazując tym samym ich wyrzucanie do pojemników na odpady zmieszane.

  • Dlaczego to ważne?

Tekstylia i używana odzież są cennym surowcem, który można przetworzyć lub ponownie wykorzystać. Wyrzucanie ich do śmieci zmieszanych powoduje, że trafiają na składowiska, gdzie rozkładają się latami, emitując szkodliwe substancje do środowiska. Segregując dbasz   o środowisko i pomagasz w efektywnym zarządzaniu zasobami.

Nie wyrzucaj – segreguj!

  • Co robić z niepotrzebnymi tekstyliami?

1) Oddaj do (PSZOK) Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Piłsudskiego 54 w Krasnymstawie.

W punkcie PSZOK można oddać tekstylia bezpłatnie w godzinach:

-700-1700  (w dni powszednie);

– 900-1300  (w soboty);

PSZOK przyjmuje: używaną i uszkodzoną odzież, tekstylia domowe (np. ręczniki, ścierki kuchenne, obrusy, zasłony, firanki,  pościel, koce, narzuty, dywany itp.), obuwie i galanterię (np. torebki, paski, rękawiczki itp.), inne akcesoria tekstylne (np. torby materiałowe, plecaki).

2) Korzystaj z pojemników na odzież używaną. W wielu miejscach na terenie miasta znajdziesz specjalne kontenery, w których możesz zostawić niepotrzebne ubrania, nadające się do wykorzystania. Ważne by odzież była czysta nieporwana i sucha.

3) Podaruj drugie życie – Ubrania w dobrym stanie możesz przekazać do organizacji charytatywnych, fundacji lub po prostu znajomym.

Obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów od 1 stycznia 2025 roku wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 z dnia 30 maja 2018 r., która zmienia Dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów.

 

Zamknij
x